ANA SAYFA   
NEDEN TUSEM?   
KİTAPLARIMIZ   
TUS REHBERİ   
KONTENJANLAR   
GRUP SEÇENEKLERİ   
TUS KAMPI   
VAKA KAMPI   
MECBURİ HİZMET (DHY)   
USMLE   
GELİŞMİŞ PUAN HESAPLAMA   
İNTERAKTİF SORU BANKASI   
ŞUBELERİMİZ   
BİZE ULAŞIN   
 1. DÖNEM
Başv: 02-10 Şbt 2021
Sınav: 21 Mart 2021
1. DÖNEM
Başv: 25 Şbt - 08 Mrt
Sınav: 18 Nisan 2021
2. DÖNEM
Başv: 13-29 Tem 2021
Sınav: 05 Eylül 2021
2. DÖNEM
Başv: 20-31 Ağs 2021
Sınav: 10 Ekim 2021
2021 YILI
Başv: 10-18 Ağs 2021
Sınav: 26 Eylül 2021
2021 YILI
Başv: 13-23 Ağs 2021
Sınav: 03 Ekim 2021
2021 YILI
Başv: 01-11 Ekm 2021
Sınav: 19 Aralık 2021Sosyal ağlarda da yanınızdayız.Bu Sayfayı Facebook'ta Paylaş   

GENEL İNCELEME
28 Mart 2011 tarihinde ÖSYM resmi web sitesi üzerinden Mayıs 2011 TUS’u için başvuru ve kontenjan kılavuzunu yayınlamıştır. Aşağıda yapmış olduğumuz analizler, önceki TUS kontenjan kılavuzlarına ve Mayıs 2011 TUS başvuru ve kontenjan kılavuzuna dayanmaktadır.

Genel olarak kadroları incelediğimizde, beklenenin altında bir kontenjan açıldığı görülmüştür. Kadın Hastalıkları ve Doğum, KBB, FTR, Dermatoloj, Radyoloji, Pediatri gibi branşlarda kadro düşüklüğü gözle görülür şekildedir. Bunun yanında; Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Cerrahisi, Genel Cerrahi gibi branşlarda da (çok az da olsa) kadro artışı olmuştur.

Son bir - iki TUS uygulamaya konulan T.D.M.M.İ. (Tıp Dışı Meslek Mensupları İçin) açılan kadrolar ise bu TUS’da yer almamaktadır. Zaten ÖSYM’de T.D.M.M.İ. kapsamına giren adaylar için koyduğu, Özel Koşul ve Açıklamalar kısmındaki 2 numaralı maddeyi, bu TUS’da kaldırmıştır.

Bilindiği üzere G.A.T.A. Askeri Hastaneleri, yılda bir kez kontenjan açmaktadır. Bu kılavuzda yer alan Askeri kontenjanları incelediğimizde Nisan 2010 TUS’u ile kıyaslarsak yine Askeri personel için açılan kontenjanların da düştüğü dikkat çekmektedir.

SINAV BAŞVURU ŞEKİLLERİ

Mayıs 2011 TUS başvuru ücreti 60 TL’dir. Bu ücreti; Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Akbank ve Garanti Bankası’na yatırabilirsiniz. Ayrıca bu bankaların internet şubelerini de kullanarak Online İşlem kısmından TUS Başvuru ücretini ödeyebilirsiniz.

Sınav ücretini yatırırken banka görevlisine; TUS ücretini yatıracağınızı belirtip, T.C. Kimlik Numaranız, Adınızı ve Soyadınızı vermeniz yeterlidir.

Son iki yıl içerisinde ÖSYM’nin yapmış olduğu herhangi bir sınava girmiş olan adaylar Mayıs 2011 TUS’una İnternet üzerinden ya da sınav merkezlerinden başvurabilirler. (İnternet başvuru adresi: http://ais.osym.gov.tr) Son iki yıl içerisinde ÖSYM’nin yapmış olduğu herhangi bir sınava girmemiş adaylar ise sadece sınav merkezlerinden başvuru yapabilirler.

Sınava başvuracak olan Yabancı Uyruklu adaylar ise önceden ÖSYM Web sitesindeki Aday İşlemleri Sisteminden “Y.U. Numarası Edin” başlıklı alandan aldıkları numarayı T.C. Kimlik numarası yerine kullanabilirler.

Ayrıca; sürekli hastalık, sürekli tutukluk, sürekli yurt dışında bulunma (eğitim, tedavi gibi...) gibi nedenler ile sınav merkezlerine şahsen başvuramayan adaylar posta yolu ile veya bir yakını tarafından elden teslim edilmesi ile de sınava başvurabilirler. Ancak bununla ilgili mazeret belgelerini de ÖSYM’ye iletmeleri gerekmektedir.

YABANCI DİL

Önceki TUS’larda uygulanan Yabancı Dil sınavı, bu TUS’da 15 Mayıs 2011 Pazar günü Saat 09:30 ile 10:45 saatleri arasında olacaktır. (Yabancı Dil Sınavı toplam 75 dakika sürecektir.) TUS Yabancı dil sınavına göre soru sayısı ve süresi yarı yarıya düşürülmüştür. Dil sınavına katılan adayların puan hesaplamaları TUS sonuçları ile beraber açıklanacaktır.

Son 3 yıl içerisinde, TUS Yabancı Dil, ÜDS, KPDS dil sınavlarından 50 puan ve üzeri alan adaylar Yabancı Dil sınavından muaftırlar. Örneğin; 2008 yılı mart ayında ÜDS’de 50 puan ve üzeri alan adaylar bu dönemki Yabancı Dil sınavından muaf değillerdir. Ancak 2008 Ekim ayında ÜDS’de 50 puan ve üzeri alan adaylar bu dönemki Yabancı Dil sınavından muaftırlar.

Muaf olduğu halde yabancı dil sınavına katılan adaylar bu yabancı dil sınavından başarısız olasalar bile bir önceki dil sınavındaki puanı dikkate alınır. Ayrıca dil sınavında 4 yanlış bir doğruyu götürmez.

ARALIK 2010 TUS’UNA GÖRE KADROLARIN ANALİZİ, DİKKAT ÇEKENLER

TIP FAKÜLTELERİ

 • En son geçtiğimiz Nisan 2010 TUS’unda kadro açan Acıbadem Üniversite Tıp Fakültesi, bu dönem de kadro açmamıştır.
 • Aralık 2010 TUS’unda 10 branştan kadro açan Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi bu TUS’da 14 branştan kadro açmıştır.
 • Aralık 2010 TUS’unda 22 branştan kadro açan Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi bu TUS’da 11 branştan kadro açmıştır.
 • Bir önceki TUS’da 6 branştan kadro açan Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi bu dönem 3 branştan kadro açmıştır.
 • Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi önceki TUS’larda; kontenjan tablosunda tek kısımda kadro açarken bu sınavda kontenjanlarını ANKARA ve ADANA olarak ayırmıştır.
 • Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’de bir önceki TUS’da 20 branştan kadro açmasına rağmen bu TUS’da 9 branştan kadro açmıştır.
 • Aralık TUS’unda 5 branştan kadro açan Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi bu dönem 2 branştan kadro açmıştır.
 • Aralık 2010 TUS’unda 15 branştan kadro açan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi bu TUS’da 6 branştan kadro açmıştır.
 • Aralık 2010 TUS’unda 13 braştan kadro açan Kırıkkale Üniversite Tıp Fakültesi, bu TUS’da 15 branştan kadro açmıştır.
 • Aralık 2010 TUS’unda 11 branştan kadro açan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, bu TUS’da 25 branştan kadro açmıştır.
 • Aralık 2010 TUS’unda kadro açmayan Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, bu TUS’da 2 branştan kadro açmıştır.
 • Aralık 2010 TUS’unda 6 branştan kadro açan Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi, bu TUS’da 3 branştan kadro açmıştır.
 • Aralık 2010 TUS’unda 9 branştan kadro açan Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi bu TUS’da 14 branştan kadro açmıştır.
 • Aralık 2010 TUS’unda 19 branştan kadro açan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi bu TUS’da 26 branştan kadro açmıştır.
 • Aralık 2010 TUS’unda 7 branştan kadro açan Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi bu TUS’da 12 branştan kadro açmıştır.
 • Aralık 2010 TUS’unda 14 branştan kadro açan Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi bu TUS’da 9 branştan kadro açmıştır.

EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANELERİ

 • Aralık 2010 TUS’unda Çocuk Psikiyatrisi kadrosu açmayan Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bu TUS’da 1 genel ve 1 yabancı kontenjan açmıştır.
 • Aralık 2010 TUS’uda Kadın Hastalıkları ve Doğum branşından 18 kadro açan Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi bu TUS’da aynı branştan 10 kadro açmıştır.
 • Aralık 2010 TUS’unda Yabancı uyruklu kadrolara da yer veren Ankara Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bu TUS’da hem branş sayısını düşürmüş hem de yabancı uyruklu kadro açmamıştır.
 • Aralık 2010 TUS’unda Kadın Hastalıkları ve Doğum branşından 6 kadro açan Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bu TUS’da aynı branştan 8 kadro açmıştır.
 • Aralık 2010 TUS’unda FTR’den 8 kadro açan Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bu TUS’da aynı branştan sadece 3 tane kadro açmıştır.
 • Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de bir önceki TUS’a göre kadroların azlığı yine dikkat çekmektedir.
 • Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’de de kadroların azlığı dikkat çekerken, Aralık 2010 TUS’una göre hiç yabancı kadro açmadığı görülmüştür.
 • Geçen dönem Kardiyoloji branşından 6 kadro açan Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bu TUS’da aynı braştan 4 kadro açmıştır.
 • Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Aralık 2010 TUS’unda 1 kadriyoloji branşından kadro açarken bu TUS’da 3 kadro açmıştır.
 • 2005 yılında Sağlık Bakanlığı’na devredilen Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi de bu TUS’da kadro açmıştır. ( Acil Tıp’tan 4, Dahiliye 1, KBB 1, Ortopedi 1, Üroloji 1 )
 • Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Aralık 2010 TUS’unda 1 kadro açmasına rağmen bu TUS’da kadro açmamıştır.
 • Aralık 2010 TUS’unda 6 branştan kadro açan İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bu TUS’da 14 branştan kadro açmıştır.
 • İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de bir önceki TUS’a göre kadro azlığı dikkat çekmektedir.
 • İstanbul Siyami Ersek ve Lütfi Kurdar Eğitim Araştırma Hastaneleri de bir önceki TUS’a göre daha az branştan kadro açmışlardır.
 • İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aralık 2010 TUS’unda Aile Hekimliği branşından 5 kadro açarken bu TUS’da aynı branştan 10 kadro açmıştır.
 • İstanbul Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Aralık 2010 TUS’unda 5 kadro açarken (61.040 puanla), bu TUS’da 60.834 puan ile 7 kadro açmıştır.
 • İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ise Aralık 2010 TUS’unda 5 Pediatri ve 7 Kadın Doğum kadrosu açarken bu TUS’da 7 Pediatri, 5 Kadın Doğum ve 1 Çocuk Cerrahisi kadrosu açmıştır.
 • İzmir Atatürk Eğitim ve İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastaneleri’nde de yine bir önceki TUS’a göre bu TUS’da az kadro açıldığı dikkat çekmektedir.
 • Aralık 2010 TUS’unda sadece bir branştan kadro açan Kayseri Eğitim Araştırma Hastanesi bu TUS’da 8 branştan kadro açmıştır.
 • Aralık 2010 TUS’unda 5 branştan kadro açan Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bu TUS’da 11 branştan kadro açmıştır.
 • Trabzon Ahi Evren Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aralık TUS’unda Kardiyoloji branşından kadro açmasına rağmen bu TUS’da hiçbir branştan kadro açmamıştır. Bunun yanıda; Trabzon Numune Eğitim Araştırma Hastanesi bir önceki TUS’a göre açtığı kadrolarda branş sayısını arttırmıştır. (Beyin ve Sinir Cerrahisi, İç Hastalıkları, Ortopedi)

SAĞLIK BAKANLIĞI ADINA TIP FAKÜLTELERİ

 • Geçen TUS’a göre bu TUS’da Abant İzzet Baysal, Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi çeşitli branşlardan kadro açmışlardır.
 • Fakülte sayısının artması sebebiyle; önceki TUS’a göre bu TUS’da, Sağlık Bakanlığı Adına Tıp Fakülteleri kontenjanlarında, küçük bir miktarda olsa, bir artış söz konusudur.

ADLİ TIP KADROLARI

 • Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumuna Alınacak Asistan kadrolarında geçen TUS’da 10 kadro açan Adli Tıp bu TUS’da 12 kadro açmıştır.

G.A.T.A. EĞİTİM HASTANELERİ

 • Nisan 2010 TUS’una göre kadroların azlığı dikkat çekmektedir. Ayrıca Kara Kuvvetleri Kumanlığı ilk defa 9 adet yabancı kontenjan açmıştır. Ancak bu kontenjanlarla ilgili olarak; Özel koşul ve açıklama kısmına “Bu kontenjanları Misafir Askeri Personel tercih edebilecektir” şeklinde bir koşul eklenmiştir.