ANA SAYFA   
NEDEN TUSEM?   
KİTAPLARIMIZ   
TUS REHBERİ   
KONTENJANLAR   
GRUP SEÇENEKLERİ   
TUS KAMPI   
VAKA KAMPI   
MECBURİ HİZMET (DHY)   
USMLE   
GELİŞMİŞ PUAN HESAPLAMA   
İNTERAKTİF SORU BANKASI   
ŞUBELERİMİZ   
BİZE ULAŞIN   
 1. DÖNEM
Başv: 11-18 Ock 2018
Sınav: 25 Şubat 2018

İLKBAHAR DÖNEMİ
Başv: 07-15 Şbt 2018
Sınav: 01 Nisan 2018

2. DÖNEM
Başv: 28 Haz - 05 Tem
Sınav: 12 Ağs 2018

SONBAHAR DÖNEMİ
Başv: 18-26 Tem 2018
Sınav: 09 Eylül 2018

2018 YILI
Başv: 25 Tem - 01 Ağs
Sınav: 16 Eylül 2018

2018 YILI
Başv: 07-14 Ağs 2018
Sınav: 23 Eylül 2018

2018 YILI
Başv: 04-11 Ekim 2018
Sınav: 23 Aralık 2018Sosyal ağlarda da yanınızdayız.Bu Sayfayı Facebook'ta Paylaş   
2010 NİSAN DÖNEMİ
TIPTA UZMANLIK EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
GENEL DEĞERLENDİRME

2010 Nisan TUS'u için açılmış olan kadroları incelediğimizde, 2.329 Türkiye geneli kadrosu, rakamsal olarak beklentilerin altında bir kadrodur. Ancak bu sınavın kadroları hakkında doğru bir analiz yapabilmek için elbette ki rakamdan çok, açılmış olan kadroların içeriğine ve ayrıntılı analizlerine bakılması gerekmektedir.

Açılan kadroların 1430'u Tıp Fakültesi, 772'si Sağlık Bakanlığı, 13'ü Adalet Bakanlığı, 9'u KKTC Devlet Hastanesi ve 105'i ise GATA kadrolarına aittir.

Türkiye genelinde özellikle de İstanbul, Ankara ve İzmir büyük şehirlerinde, hem Tıp Fakültesi hem de Sağlık Bakanlığı kadrolarında geçen sınava göre önemli sayılabilecek bir kadro azalması söz konusudur. Buna karşın yabancı uyruklu kadrosunda ise bir azalma görülmemektedir. Edirne ili Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 20 kişilik kadrosuyla, İstanbul ve Ankara'dan sonra, en çok yabancı uyruklu kadrosu açan il olmuştur.

Toplamda 41 ildeki 49 Üniversite'nin 51 Tıp Fakültesi ve 1 Enstitüsü'nde kadro açılmıştır. 15 ilde Sağlık Bakanlığı kontenjanı belirlenmiştir.

İl bazında geçen sınava göre kadrosu arttırılan 6 il:
“ Bursa – Sivas – Edirne – Sakarya – Tokat – Kar s" illeri olmuşlardır.

Nisan 2009 sınavında genel kontenjanda yer almayan Sağlık Bakanlığı adına Tıp Fakülteleri kadroları, Eylül 2009 sınavında açmışken; tekrar bu sınavda açmamış ve Nisan 2010 sınavı için genel kontenjandan kaldırılmıştır.

242 kadroyla “İç Hastalıkları" ve 250 kadroyla “Pediatri" branşları en çok kadro açmış olan iki branş olarak göze çarpmaktadır.
Son yılarda yüksek puan alan adayların en çok tercih ettikleri Kardiyoloji (73) , Göz (107) ve Kadın Doğum (159) bölümleri toplamda 339 kadro ile genel kadronun %14,5'lik dilimini temsil etmektedir. Adaylar tarafından daha az tercih edildiği gözlemlenen Acil Tıp, Adli Tıp, Aile Hekimliği, Halk Sağlığı gibi branşlar ise genel kadronun yaklaşık %15'ini kapsamaktadır.

Eylül 2009 sınavı ile kıyaslandığında; her ne kadar Nisan sınavlarında kadrolarda bir düşüş yaşanmasına rağmen, Türkiye genelinde bı sınav için açılan kontenjan sayısında artış gözlenen branşlar göze çarpmaktadır. Bunlar:

  • Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon 63'ten 90 kadroya
  • Göz Hastalıkları 94'ten 107 kadroya
  • Kadın Hastalıkları ve Doğum 158'den 159 kadroya
  • Ortopedi ve Travmatoloji 85'den 95 kadroya
  • Radyoloji 104'ten 115 kadroya çıkmıştır.

İlk defa bu sınavda, Sağlık Bakanlığı KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Uyruklu adaylar ve T.D.M.M. (Tıp Dışı Meslek Mensupları) için açılan kadrolar, diğer kadrolardan ayrılmıştır. Genel Kontenjan Yatay Tablosunda da bu kadrolar ayrıca belirtilmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, Tıp Fakültesi mezunu adayların tercih edecekleri T. Biyokimya (30) ve T. Mikrobiyoloji (29) kontenjanlarının puanlarında düşüş beklenmesidir. Daha önceden ortak olarak tercih edilen ve temel bilimci adayların puanlarını fazlasıyla yükselttikleri T. Biyokimya ve T. Mikrobiyoloji kontenjanlarının ayrılmış olması bunu etkileyecek en önemli faktördür.

Sağlık Bakanlığı kadrolarından KKTC Uyruklular için açılan kadroları kazanan adaylar ise, ihtisaslarını tamamladıktan sonra ihtisas süreleri kadar KKTC'de mecburi hizmete tabi tutulacaklardır.

Sağlık Bakanlığı kadroları içerisinde, sadece Ankara Numune kadrolarında Tıbbi Biyokimya (1) ve Tıbbi Mikrobiyoloji (1), toplamda 2 temel kadrosu açılmıştır. Bunun dışındaki Tıp Dışı Meslek Mensupları adına açılmış olan kadrolar Tıp Fakültelerinde açılan toplamda 7 kadrodur. Fizyoloji (3), Tıbbi Biyokimya (1) ve Tıbbi Mikrobiyoloji (1), Tıbbi Farmakoloji (2) açılmış olanlarıdır. Bu kadrolar ise sadece Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi'nde ve Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde açılmıştır.

Tıp dışı meslek mensupları için uzun zamandır açılmamış olan ve bu sınavda açılan “Tıbbi Farmakoloji" kadrolarını tercih edebilmek için Eczacılık Fakültesi, Eczacılık Yüksekokulu, Fen Fakültesi Kimya Bölümü ya da Kimya Yüksekokulu mezunu olma zorunluluğu bulunmaktadır.

GATA mezunu adaylar için toplamda 105 kadro açılmış ve yine Kara Kuvvetleri 38 kadroyla en çok kontenjana sahip Kuvvet olmuştur.

42 tıpta uzmanlık eğitim dalından hiç kadro açılmamış olan sadece 2 tane branş bulunmaktadır. Bu branşlar, Hava ve Uzay Hekimliği ile Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji'dir.

Geçen sınavda başvuru kitapçığında unutulmuş olan “Dalların Asgari Süreleri" bu sefer eklenmiş ve yeni Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği'nde eskiye göre yapılan değişikliklerle 22 ana dalda 1'er yıl kısaltılmış olan süreler bu sefer formda belirtilmiştir. Yeni yönetmelik çerçevesinde; eğitim süreleri 3 yıl ile 5 yıl arasında belirlenmiş ve 6 yıllık eğitim süresi olan bir branş da kalmamış iken bu formda yatay listedeki tüm Kalp ve Damar Cerrahisi branşı kadroları ile sadece Sağlık Bakanlığı Beyin ve Sinir Cerrahisi (KKTC Uyruklu) kadrolarında asgari süre 6 yıl olarak belirlenmiştir.

Fiili olarak asistan iken tekrar sınava başvurup katılan adayların TUS puanlarında yapılan kesinti oranı %2 olarak uygulanacaktır. Bu uygulama sınava giren asistanların Tus puanlarında yaklaşık 1-1,5 puanlık bir kesinti anlamına gelmektedir.

BAŞVURULAR & TERCİHLER
2008 ve 2009 yıllarında yapılan TUS'a başvuran adaylar,
15–24 Şubat 2010 tarihleri arasında yapılacak olan Nisan 2010 TUS başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla kendileri yapabilirler ya da başvuru merkezlerinden yaptırabilirler.

Bu yıllarda başvurmamış adaylar ise başvurularını daha önceden randevu alacakları başvuru merkezleri aracılığıyla yaptıracaklardır.

Yeni şifre edinmek isteyen adayların, nüfus cüzdanları ile şahsen ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ile ÖSYM Bürolarına başvurmaları ve 2 TL hizmet ücreti ödemeleri gerekmektedir.

Sınava başvuracak adayların, sınavın yapılacağı tarih itibariyle Tıp Fakültesinden mezun olmuş olmaları zorunluluğu vardır.

Başvurular öncesinde mutlaka sınav ücreti (60 TL) yatırılmış olmalıdır. Halk Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Akbank ve Garanti (sadece Internet) Bankaları şubelerinden ücret yatırılabilecektir.

Tercihler ise yine sınav sonrası yapılan değerlendirmede alınacak puanların belirlenmesinden sonra ve 50 puan ve üzeri alan adaylar tarafından yapılacaktır.

Tercihler yapılırken; Sağlık Bakanlığı ile Tıp Fakültesi kadroları tercihlerinde 6–8 / 8–6 / 7–7 tercih hakkı sistemi dikkat edilmesi gereken bir kuraldır. Askeri Sağlık personeli ise Tablo-4 kadrolarından 14 tercih yapabileceklerdir. 

Geçtiğimiz yıl başlatılan yeni uygulamada olduğu gibi bu sınav sonrasında da, tercih bildirimi sonrası yapılan yerleştirmede, sonuçlar internet aracılığıyla ilan edilecek ve sonuçlar adayların adreslerine postalanmayacaktır.

Birden fazla uzmanlık eğitimine başlanabilmesi için devlet hizmeti yükümlülüğünün tamamlanması şarttır.

YABANCI DİL
Yabancı dil sınav şartları ve geçerlilik süreleriyle ilgili geçen sene yapılan değişiklik gereği Yabancı Dil Sınavında 100 üzerinden en az 50 puan almış olmak yeterli olacaktır.

Sınav, İngilizce – Almanca ve Fransızca dillerinden gerçekleştirilecektir.

Elde edilen muafiyet 3 (üç) yıl boyunca geçerli kabul edilmektedir.
Son 3 (üç) yılda yapılan TUS Yabancı Dil – KPDS ya da ÜDS sınavlarının her hangi birinden en az 50 puan almış olan adaylar bu sınavda yabancı dilden muaf kabul edileceklerdir.

TUS Yabancı Dil sınavı değerlendirmesinde, yanlışların doğruyu götürmemesi uygulamasında bir değişiklik yapılmamıştır.

KADRO AÇMIŞ OLAN ÖZEL ÜNİVERSİTE TIP FAKÜLTELERİ
3 tanesi Ankara & 4 tanesi İstanbul'da olmak üzere toplamda 7 özel üniversitede kadro açılmıştır.  Türkiye genelinde açılan kontenjan sayısı ise 90'dır.

Acıbadem Üniversitesi             11 kadro        -           İstanbul
Başkent Üniversitesi                35 kadro        -           Ankara
Fatih Üniversitesi                      09 kadro        -           Ankara
Bilim Üniversitesi                      04 kadro        -           İstanbul
Maltepe Üniversitesi                 09 kadro        -           İstanbul
Ufuk Üniversitesi                       14 kadro        -           Ankara
Yeditepe Üniversitesi               08 kadro        -           İstanbul

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ
İlk defa bu sınavda kadro açmıştır. Eğitim yeri ve merkezi İstanbul'dur. Eğitim dili İngilizce'dir. Bu TUS için 9 branşta toplam 11 kadrosu bulunmaktadır.

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ
Şimdiye kadar özel koşulları gereği araştırma görevlileri, bazı branşlarda ve gerekli hallerde, Başkent Üniversitesi'ne bağlı Ankara dışındaki Uygulama ve Araştırma Merkezlerinde eğitim amaçlı rotasyon yapmaktaydılar.
Ancak bu sınav için açıklanan "Özel Koşullar" kısmında öğrenim yeri olarak sadece Ankara ili belirtilmiştir.

FATİH ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ
Merkezi her ne kadar İstanbul'da gözükse de; Fatih ÜTF Ankara'da eğitim vermektedir. Bu yüzden eğitim almaya hak kazanan adaylar, eğitimlerini Ankara'da tamamlayacaklardır.

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ
Özel Tıp Fakültelerinden birisi olan İstanbul Yeditepe ÜTF'de tüm branşlar için Cumartesi günleri normal mesaiye dâhildir. Eğitim ve çalışma mesaileri 6 gün sürdürülmektedir.

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ
İlk kez kontenjan açmaktadır ve şimdilik sadece Kadın Hastalıkları ve Doğum (1) branşında tek kadro açılmıştır.

K.K.T.C.
K.K.T.C. kontenjanlarına başvurabilmek için KKTC vatandaşı olmak zorunludur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu kadrolara başvuramazlar.

Uyruğundan biri KKTC olan çift uyruklu adaylardan KKTC kontenjanlarından yararlanmak isteyenlerin ise formun "uyruğu" bölümünde KKTC seçeneğin işaretlemeleri gerekmektedir.
Sağlık Bakanlığı'nın Kıbrıs uyruklular için açtığı kadrolarda ihtisaslarını tamamlayanlar, ihtisas süreleri kadar KKTC'de mecburi hizmete tabi tutulurlar.

KKTC Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yarı süreli bir eğitim hastanesi olduğundan, eğitimin ikinci yarı süresi Bakanlığımız Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde fahri statüsünde tamamlanır.

İL İL KONTENJAN LİSTESİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...